For over 30 years ATI has been working with its member companies to help them transition into successful, high growth technology businesses. Following is a list of companies that have graduated from our program.

Current Graduating Class

ADBM Technologies

Aiqueous

Apptronik

Beam Energy

Enervalis

Lung Therapeutics

Rwedi Solutions

Seachange

Simplify Solar

Water Lens

Class Of 2016

Admittance Technologies

Aeglea Biotherapeutics

Alafair Biosciences

Aptamir Therapeutics

Bractlet

Circle Media

Curtana Pharmaceuticals

Cyfeon

EyeQ

Inxero

Jr Thermal

Lumos Pharma

Lynx Laboratories

Macrolynk

The Magazine Channel

Ridescout

Riskpulse

Seismos

Structured Polymers

Class Of 2014

Amatra Technologies 2011-2014

Aunt Bertha 2012-2013

Behome247 2011-2014

Blacklocus 2011-2011

Datical 2012-2014

Decision Grid (Aptus Technologies) 2012-2014

Evocalize (Dish Opinion) 2013-2013

Favor 2013-2014

Flow Below 2012-2014

FuelSignal 2011-2013

Hoot.Me 2011-2013

Ideation Systems 2012-2014

IHIJI 2011-2014

iZpitec 2009-2012

LimeLite 2010-2012

Loop & Tie (Noom) 2012-2012

M87 (Wibole) 2011-2014

Nuve 2013-2014

Omni Water Solutions 2011-2012

Ordoro 2011-2012

Scenetap 2011-2012

Secure Waters 2011-2012

SalesVu 2012-2013

Set.Fm (Dejaset) 2012-2013

Terrapave International 2012-2014

Toopher 2012-2014

Xeris Pharmaceuticals 2010-2014

Yan Engines 2011-2014

Class Of 2012

Agile Planet  2008-2011

Atonometrics  2008-2010

Analogix Development Corporation (Axelo)  2008-2011

Anzode  2009-2010

Calxeda   2008-2010

Dorsan Biofuels  2010-2011

Famigo  2010-2011

Firefly LED  2009-2011

GameSalad  2009-2011

Ideal Power Converters  2008-2011

Itzbig  2008-2010

Nitero  2010-2011

Notice Technologies  2009-2010

Openalgae  2010-2011

Qcue  2009-2010

RFmicron  2007-2010

RRE Solar  2011-2011

Savara Pharmaceuticals  2008-2011

Spredfast  2009-2010

Terapio  2008-2010

Unwired Nation  2008-2011

Wimax.Com Broadband Solutions  2007-2009

Class Of 2009

Accuwater  2006-2009

Actacell  2007-2008

Affinegy  2005-2008

Austin Biofuels  2004-2007

eVapt  2007-2009

Monebo Technologies  2004-2007

Netcast Hd   2006-2008

Phurnace Software Inc.  2006-2008

Solar Array Ventures (Save)  2007-2008

Venti Energy  2008-2008

Xitronix  2006-2009

Class Of 2006

Bigfoot Networks  2005-2006

BuildForge  2002-2005

Connection-e  2002-2005

Coupon Logix  2002-2005

Factory DNA   2002-2006

Inventes  2002-2005

LabNow  2004-2006

SozoTek  2003-2006

SSD-Solid State Displays  2002-2005

Threatguard  2002-2003

Xtreme Power Solutions

 

Class Of 2004

Aural Networks  2001-2004

B2G Source  2001-2004

Dunti Corporation  1999-2004

Enport.Com  2001-2004

Fortigo Logistics Cost Management  2001-2004

Manticore (Sales Engine International)  2001-2004

Molecular Imprints  2001-2002

Protier  2002-2003

Webify  2001-2004

WebOffice   2000-2004

Zero Wait-State  2000-2003

 

Class Of 2001

Computer Moms  1998-2001

Ergosoft Laboratories Inc.  1997-2000

Evity, Inc.  1999-2000

Isochron   1998-2001

Nordview   1998-2000

ReallyEasy.Com (Really Easy Internet)   1999-2000

Speedgate  2000-2001

Spiraco  1998-2001

 

Class Of 1999

Aim Technologies  1997-1999

Exterprise  1998-1999

Infoglide  1996-1999

Infoplex 1996-1999

PremiseNet 1996-1999

Silicon Metrics  1997-1999

T Manage  1998-1999

 

Class Of 1998

Applied Science Fiction  1995-1998

ARM Automation  1995-1998

Scintillect Systems (fka Factory Logic Software Incorporated)  1995-1998

OpenPlus  1995-1998

Partnerware  1995-1998

 

Class Of 1997

Byte by Byte 1994-1997

Clockwork Designs 1994-1997

Globeset  1995-1997

Isode  1994-1997

Mesquite Software  1994-1997

Milagro  1994-1997

Polo International  1994-1997

Polydyne Development Corp  1994-1997

Radiant Research Inc  1994-1997

Savantage  1997

Skipstone  1995-1997

Utility Composites Inc.  1993-1996

 

Class Of 1996

ITTA Information Technology Training Association  1993-1996

Medair Inc  1993-1996

Metrowerks  1994-1996

Mid-Continental Technology Transfer Center  1993-1996

NewForm Development Laboratories  1994-1996

Owl Displays Inc  1993-1996

Quadralay  1993-1996

True Dimensions  1995-1996

 

Class Of 1995

Encore Orthopedics   1992-1995

Fastman Multimedia Compression   1993-1994

FST-Fourth State Technology   1992-1995

Medical Polymers   1992-1995

Partnerwerks Inc   1992-1995

Reveille Technology Inc. (RTI)   1992-1995

Class Of 1994

Compuseis Inc.   1991-1994

Corporate Memory Systems   1991-1994

Haystack Labs, Inc.   1991-1994

OptoDigital Design, Inc.   1991-1994

Rainbow Systems Analysis Group Inc.   1991-1994

Class Of 1993

Ampersand   1992-1993

Collaborative Technologies Corp   1990-1993

Fusion Data Systems   1990-1993

OptoMed   1990-1993

Third Cost Software Inc   1990-1993

Class Of 1992

Autogenesis  1991-1992

Cedra Corporation  1990-1992

Evolutionary Technologies Inc.  1991-1992

Hal Computer Systems  1991-1993

LIM – Logical Information Machines  1990-1993

Rochelle   1989-1992

Class Of 1990

DTM Corporation   1989-1990

Pencom (PSW Technologies) 1989-1990

Close Menu